Blog založen 26. července 2010


Slovníček A - L

20. srpna 2010 v 11:36 | elis23 |  Slovníček
Dematerializace - schopnost "rozpustit" pevnou hmotu, nechat nějaký objekt zmizet

Duch svatý - neosobní supervědomí, projev síly Absolutna, jenž umožňuje tvořit vesmíry.

Duše - ta naše část, jež není ovlivněná tím, co zažíváme na zemi. Duše je nesmrtelná, nikdy se nenarodila a nikdy nezemře. Kvalitativně je shodná s Absolutne, je to tedy věčná "Božská jiskra" v nás.

Elementálové - myšlenkové formy. Každý pocit či myšlenka, kterou člověk vyšle, je elementálem. Tito tvorové či útvary mají svůj vlastní život a stávají se nezávislými na tom, kdo je projektuje.

                    - podle jiných pramenů se tak nazývají i bytosti spojené s některým ze živlů (Země - víly nebo skřítkové, Voda - mořské panny, atd.)

Éterická látka, éterická vitalita - energie, která umožňuje léčit. Éterická energie se nachází všude ve vesmíru a Mistr ji dokáže čerpat odevšad. Může ji pak odevzdat druhému člověku anebo ji využít například při materializaci.

Éterický dvojník - energetické pole, které spojuje a udržuje při životě všechna těla člověka. Každá částečka lidského těla má svůj odpaovídající éterický protějšek.

Exomatóza - schopnost vědomě opouštět své tělo a pohybovat se v psychnoetickém prostoru. (V ezoterické literatuře se pro tento jev používá pojem astrální putování a astrální svět.) Mistr se do svého těla může vrátit, kdy chce, a pamatuje si všechno, co viděl a zažil mimo tělo.

Hrubohmotné tělo - fyzické tělo člověka, nejnižší projev našeho Já. Naši současnou osobnost, vědomou si sebe sama, tvoří tři těla: hrubohmotné tělo, psychcké tělo a noetické tělo. (Podle novějších ezterických učení jsou čtyři i více.)

Idea člověka - archetyp v rámci Absolutna. Lidská bytost je stvořená tak, že božský paprsek projde Ideou člověka.

Karma - zákon příciny a následku. "Špatnou" karmu je nutné splatit formou utrpení.

Logos - část Absolutna, jež umožňuje existenci vědomí sebe sama a svobodné vůle.

Kniha
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama